Vezměte to do svých rukou!
Zápěstí jsou v dnešní době pro mnoho z nás jednou z nezatěžovanější částí našeho těla – zejména pro těžce manuálně pracující (řezníci, zedníci, řidiči, my-maséři) a pro pracující na počítači. Přetěžování zápěstí však může vést k vážným potížím mimo jiné k syndromu karpálního tunelu (SKT), který je v konečném důsledku nutné řešit operativně a může skončit až ztrátou hybnosti prstů.
Karpální tunel je otvor vedoucí středem zápěstí, ve kterém vedou důležité cévy a nervy, zejména nervus medianus, ovládající celou dlaň a citlivost prstů, a dále svaly a šlachy spojující ruku a paži s předloktím. Pokud je karpální tunel z nějakého důvodu utlačen nebo zúžen, je utlačen i nervus medianus, což se nejčastěji projevuje
- sníženou citlivostí prstů (zejména palec, ukazovák, prostředník a část prsteníku)
- mravenčením
- bodáním, pálením zápěstí, při námaze, ale i v klidu, často v noci
Pokud již tyto potíže pociťujete, je nejvyšší čas začít problém řešit, zmírňovat příčiny a podpořit regeneraci. Pokud nic takového zatím nepociťujete, ale nejste si jisti, zda se vás SKT přece jenom netýká, vyzkoušejte tzv. Phalenův test. Pokud při žádné z uvedených pozic necítíte bolest ani brnění, můžete si v klidu oddechnout.
4 nejčastější příčiny vzniku SKT:
- dlouhodobé přetěžování zápěstí, např. těžkou manuální prací, křečovitým držením řidítek při jízdě na kole atd.
- chronické neuvolňované napětí v zápěstí
- špatná ergonomie zápěstí při práci na počítači
- opírání zápěstí o ostrou, tvrdou hranu stolu při práci na počítači
4 rady pro prevenci:
- dbejte na dostatečnou regeneraci po zátěži – pomůže odpočinek, hojivá mast, zábal nebo uvolňující masáž, třeba exit či lifting
- protahujte zápěstí i celé paže, při delší práci měňte stereotypní polohy
- nepřetěžujte zápěstí zbytečně
- dbejte na správnou pozici rukou a zápěstí při práci na počítači. K sehnání jsou ergonomické podložky pod myš i klávesnice a dokonce i vyhřívané myši pro lepší prokrvení ztuhlých rukou.